שיעורי פסנתר בשרון

שיעורי פסנתר בשרון

"הרן" בית הספר למוסיקה - סניף השרון, כללי

מתעניינים בשיעורי פסנתר? חשוב שתדעו שלמרות שנגינה בפסנתר נחשבת ע"י רבים כמזוהה דווקא עם המוזיקה הקלאסית, ברבות השנים נוספו לתחום זה סגנונות רבים המאפשרים ללומדים חופש רב ופיתוח יכולות נגינה, אלתור והבנה עמוקה בתחום המוזיקה בכלל!

בואו נתחיל עם כמה דברים שחשוב לדעת על נגינה בפסנתר

במאות האחרונות, ובייחוד בעולם המערבי, הפסנתר נחשב פחות או יותר לכלי הבסיסי שיש ללמוד בכל לימודי מוזיקה מקצועיים, ולא בכדי. ידע בסיסי על מקלדת הפסנתר הוא חלק חיוני המומלץ מאוד בלימודי תווים, פיתוח שמיעה מוזיקלית ובלימודי תיאוריה של המוזיקה בכלל.

הסיבה לכך היא פשוטה: המקלדת של הפסנתר מסודרת באופן הגיוני ביותר, ובגדול כוללת שני סוגים של מקשים: מקשים לבנים שהם התווים הבסיסיים, ומקשים שחורים שמהווים את התו בתוספת של חצי טון (במול או דיאז, בשפה המקצועית). הפסנתר מסודר לפי סדרות עקביות, המכונות אוקטבות, כשכל אוקטבה כוללת את אותו המבנה והמספר של המקשים, וההבדל ביניהן הוא רק בגובה הצליל (לדוגמא, אוקטבה אחת תכיל את תו "דו" הנמוך יחסית, בעוד שהאוקטבה שאחריה תכיל את התו "דו" בצליל גבוה יותר). לכן, אדם המנגן על פסנתר, בשונה למשל מאדם המנגן על גיטרה, יכול לראות באופן ברור יותר על אילו מקשים הוא מנגן ומה ההבדלים ביניהם.

אילו סגנונות ניתן לנגן על הפסנתר?

למעשה, ניתן ללוות כל סגנון מוזיקלי עם פסנתר (ולא רק מוזיקה קלאסית). הפסנתר, על סוגיו השונים נחשב לאחד הכלים הפופולאריים ביותר בעולם המוזיקה. הפסנתר נפוץ כמובן בעולם המוזיקה הקלאסית, אולם הוא נפוץ גם בעולם הג'אז, הרוק ואפילו הפופ. הפסנתר שנחשב לייחודי בעוצמת הצליל, קלות הנגינה ומנעד הצלילים הרחב שכמובן קיים בו, מאפשר להשתמש בו בכל סגנונות המוזיקה הקיימים.

האיש שהפך את הפסנתר להכי רחוק ממשעמם: ג'רי לואיס

סיפור מעניין על שינוי התדמית של הפסנתר, הוא כמובן סיפורו של ג'רי לואיס באמצע המאה ה-20. זו בדיוק הייתה תקופת הרוק אנד רול (שתעלה לקמת הבמה אמנים כמו אלביס, ג'וני קאש ועוד), תקופה שבה הניגון בגיטרה חשמלית תפס תאוצה, לעומת הפסנתר שנחשב יותר לכלי ליווי, מאשר כלי שיכול לעמוד במרכז ההופעות של מוזיקה עכשווית. אולם, ג'רי לואיס מצא את הדרך המקורית והפרועה לנגן על הפסנתר באופן שנראה רחוק מאוד מזה שאפיין את נגני הפסנתר המקצועיים, הקלאסיים וכד'. באחת ההופעות הזכורות ביותר שלו, אף הצית את הפסנתר באש. כיום, ניתן לומר כי ג'רי לואיס סלל את הדרך לאומנים רבים שהפכו את הפסנתר לכלי הנגינה הראשי שלהם.

טוב לדעת: ניגון בפסנתר מועיל גם מבחינה בריאותית

במהלך השנים, קיימים מחקרים שונים אשר הצביעו על הקשר בין שמירה על בריאות לבין העיסוק במוזיקה ובפרט, בנגינה על כלי המצריך רמה גבוהה של ידע, קואורדינציה וכד'. להלן, ננסה להסביר בקצרה מדוע דווקא הנגינה על הפסנתר יכולה להועיל לילדים ומבוגרים כאחד מבחינה בריאותית.

מהו הקשר בין הנגינה בפסנתר לשיפור תפקודי המוח?

אנחנו אולי לא תמיד מרגישים את זה בחיי היומיום, אולם למערכות קליטת הנתונים השונות של הגוף קיים קשר לתפקודים הבסיסיים שאנו יכולים לבצע, לרבות שמירה על יציבות, הליכה וריצה. מערכות קליטת הנתונים השונות של הגוף כוללות למעשה את החושים שלנו ואף יותר מכך – את הקשר בין המערכות השונות, למשל הקשר בין הראייה למוח וכד'. בהתאם, קיימת השערה שככל עוד שנלמד לשלב בין המערכות השונות באופן יעיל יותר ו"נתאמן" על השילוב בין המערכות השונות, כך תפקודים טבעיים של הגוף שלנו ישופרו בהתאם.

מדוע הנגינה בפסנתר מאפשרת את ה"אימון" הזה? ובכן, נכון שכלים אחרים מצריכים גם הם שילוב בין הראייה, לשמיעה, אולם המבנה של המקלדת מאפשר לעשות זאת באופן נוח יותר, כלומר כאמור, מאפשר לנו לראות בפועל מתי אנחנו לוחצים על איזה מקש, באיזה גובה בדיוק ביחס לצלילים הקודמים, ועוד.

הנגינה בפסנתר  מסייעת בפיתוח חיים חברתיים ולא הפוך!

אז בשונה ממה שנהוג לחשוב על נגינה בפסנתר או יורת נכון על המנגנים בפסנתר, קיים דווקא קשר חיובי בין הנגינה על הכלי הזה לבין שיפור החיים החברתיים, מכמה סיבות: ראשית, קיימת חשיבות רבה לפיתוח תחום עניין ייחודי וכישרונות אישיים בחיים של כל אחד מאתנו. כשאדם מפתח תחביבים, הביטחון העצמי שלו עולה, הוא מכיר טוב יותר את עצמו, ובד"כ הוא גם מוצא חברים שלהם תחומי עניין משותפים.

אולם, מעבר לעניין התחביב, עיסוק במוזיקה באופן כללי, נחשב לאחד מן התחומים בעלי הכוח הרב ביותר בכל הקשור לפיתוח ושכלול החיים החברתיים. מוזיקה היא מן נושא כזה שתמיד כיף לדבר עליו ולעסוק בו, תמיד יש הרבה מה לספר עליו ובכלל, הוא משולב בכל תחומי החיים. לכן, בפני אדם שלוקח שיעורי פסנתר בשרון ובכלל, קיימות אפשרויות רבות יותר לפיתוח נושא שיחה מעניינים, מאשר אדם שלא פיתח לעצמו תחביבים מסוימים.

ולסיכום: כמה טיפים ללימוד נגינה על פסנתר:

  • בחרו מורה או בית ספר שמבין את הראש שלכם – שתפו את המורה בסגנון המוזיקה המועדף עליכם ובדקו האם המורה מכיר\ה אותם ומתחבר אליהם.
  • פסנתר אפשר ללמוד בכל גיל – אנשי מקצוע בתחום מעידים על העובדה שגם אנשים מבוגרים מאוד או צעירים מאוד יכולים ללמוד לנגן על פסנתר ולשפר את היכולות המקצועיות שלהם באופן משמעותי, כך שהלימוד ממש לא תלוי בגיל.
  • קחו בחשבון את עניין ההתמדה – כמו בכל תחום נגינה, גם כאן קיים הצורך להתאמן בבית ולא רק בבית המורה או בבית הספר. לכן, אנו ממליצים לרכוש פסנתר הביתה לפני התחלת הלימודים ולא להיפך.
  • בחרו מיקום לימודים נוח עבורכם – שיעורי פסנתר בשרון ובכלל, צריכים להתבצע במקום שנוח לתלמיד\ה, כדי שאותם הלומדים יוכלו להתמיד בשיעורים לאורך זמן. קחו זאת בחשבון כשאתם מחפשים מורה, מורה או בית ספר ללימוד פסנתר.

שיעורי פיתו… 27 ביוני 2019 אולפן הקלטו… 9 ביולי 2019