פיתוח קול

אחד המושגים החשובים והמרכזיים ביותר בתחום פיתוח קול הוא התמיכה. לא פעם אנו שומעים זמרים מקצועיים עומדים על הבמה ומצליחים להגיע לטונים גבוהים ומנעד נרחב, הדבר עשוי להפליא, לרגש ולהלהיב מאוד. בין היתר, מצליחים הזמרים להגיע לטונים הללו בעזרת התמיכה.

המונח תמיכה מתאר את השימוש בשרירים שונים בגוף כאשר המטרה היא להפיק קול חזק ונקי במהלך שירה מקצועית או אינטנסיבית יותר. באמצעות התמיכה מצליח הזמר להשתמש בשרירים שונים ולשאת את קולו אל עבר הטונים הנכונים. התמיכה הגופנית כוללת את שרירי הבטן, שרירי הגב, שרירי הסרעפת ועוד ובצורה זו יכול הזמר לייצב את הקול מבלי לפגוע בקולו ובלי לגרום למצוקה ומתח באזור החזה והגרון.

מה זה אומר תמיכה נכונה?

תמיכה נכונה כוללת שימוש בשרירים של הבטן, שרירי הסרעפת ושרירי הגב. במרבית המקרים התמיכה נעשית על ידי סחיטת הבטן וכיווץ השריר. כתוצאה מהדבר שריר הסרעפת נע למטה ולמעלה וניתן לשאת את הצליל ולהפיק קול יציב. האסכולות משתנות בין הזמרים והדעות חלוקות בנושא שכן חלק מהזמרים טוענים כי התמיכה מתבצעת על ידי שימוש בשרירי הבטן והוצאת האוויר וחלק טוענים שיש להגמיש את השרירים הללו החוצה, להוציא אוויר ולהפיק קול. ניתן להבין מכך כי השיטות של התמיכה משתנות בהתאם לזמר ומותאמות לו באופן אישי.

כדי לספק תמיכה איכותית יש להכיר את הגוף ולצבור ניסיון, בצורה זו ניתן לזהות את השיטה המתאימה לכל אחד. תמיכה נכונה תאפשר לזמר לשיר בטונים ובעוצמות הנכונות ללא מאמץ רב, ללא עייפות ובלי לשחוק את הגרון. בצורה זו יהיה ניתן להגיע לקול יציב ואיכותי.

פיתוח קול, שיעורי פיתוח קול

חשיבותו של הדמיון – להשתמש בדמיון כדי למקד את הצליל

נוסף על כך, חשוב מאוד להשתמש בדמיון. השימוש בדמיון מהותי להפקת הצלילים הנכונים. כדי להצליח להשתמש בדמיון יש להיות פתוחים לרעיונות ולהקשיב להסברים של המורה (עם הזמן יהיה ניתן לעשות זאת לבד). במידה ונרצה למשל לדמיין צליל דק מאוד ולמקד אותו יהיה עלינו לדמיין ואף להשתמש במטאפורה מתאימה כמו למשל- לדמיין מחט דקה ואם נרצה לדמיין קול נמוך או עבה יותר נצטרך לדמיין אלמנט אחר כמו חיה גדולה או תחושה כבדה יותר- בצורה זו נוכל למקד ולכוון את השירה אל עבר האלמנט המדומיין. כמו כן, מומלץ לתכנן את האלמנט מראש.

להתחיל לשיר

אם אתם מעוניינים ללמוד פיתוח קול ולהבין כיצד יש לבצע תמיכה נכונה, איך להשתמש בדמיון ולכוון את הצלילים אל המטרה וכו' אתם מוזמנים לפנות אל בית הספר "הרן", בית ספר למוסיקה. ייחודו של בית הספר הוא שהוא מעניק לכל תלמיד יחס אישי ומקצועי, מעסיק מורים מקצועיים ובעלי ניסיון רב שנים ומלווה את התלמידים צעד אחר צעד אל עבר מטרותיהם.

צרו קשר ונשמח לעמוד לשרותכם.